Žodzio laisvė Lietuvoje – tyla, arba ko neleido pasakyt feministams (Netikėtas feminizmo proveržis „filologyne“)

Balandžio 10 d. įvyko jau 42-oji kasmet Vilniaus universiteto fizikos fakulteto studentų šventė –Fiziko Diena (FiDi). Pagrindinis šventės akcentas – fizikos fakulteto studentų eisena į filologijos fakultetą su šventės simboliu, Dinu Zauru, priešakyje. Pasak legendos, kažkada Dinas Zauras surijo „gražiąją filologę“[1] ir dabar kasmet ateina atsiprašyti. Šiais metais Diną Zaurą pirmą kartą pasveikino ir feministinėmis vėliavomis nešini studentai.

Universitetas turėtų būti laisvos minties erdvė, kurioje gimsta ir prigyja progresyvūs požiūriai, drąsios idėjos. Kyla klausimas, kodėl „gražiosios filologės“ jau ne pirmus metus iš eilės imasi tenkinti patriarchato ir jo remiamos pop kultūros peršamą moters įvaizdį (šokanti, viliojanti etc.) Feministinis Frontas (FeF) neturi nieko nei prieš šokį apskritai, nei prieš pop kultūrą, tačiau bėda yra ta, jog šokėjos reprezentuoja ne tik save, bet visą filologijos fakultetą. Į tai reaguodami fizikai stebėdami filologių pasirodymus neretai sušunka „ko čia šokat, iškart „duokit“!….“, o filologijos fakulteto (studentiškai – „filologyno“) vadinimas „makštynu“ tarp studentų dažnas. Toks filologijos fakulteto reprezentavimas netenkina nemenkos dalies filologijos studentų ir apskritai vargu ar yra tinkamas akademiniam jaunimui reprezentuoti, todėl per šią Fiziko Dieną studentų grupė Feministinis Frontas (FeF)nusprendė taikios akcijos forma išsakyti kitokį požiūrį į filologes ir filologijos fakultetą. FeF grupė kritikavo lyčių stereotipais pagrįstą „gražiosios filologės“ ir „fiziko- Dino Zauro“ santykiu paremtą tradiciją ir kasmetį filologijos fakulteto studentų atstovybės rengiamą šou, paryškinantį stereotipus (moteris (filologė) – gražuolė viliokė).

FeF grupės studentai pasirodė nešini vėliavomis ir transparantu. Viena vėliava – tai Veneros simbolis, reiškiantis moteriškumą, kita – su užrašu „Valere Solanas[2]“, o transparantą puošė perfrazuota V. Solanas citata: „Moters funkcija yra tyrinėti, išrasti, atrasti, spręsti problemas, krėsti pokštus, kurti muziką – su meile. Kitaip tariant, kurti magišką pasaulį“. Šie ženklai rodo, jog:

1. FeF palaiko autentišką įvairiapusę moters savirealizaciją, kuri apima ne vien patriarchato ar pop kultūros primestą įvaizdį;

2. FeF skaito, cituoja ir gerbia feminizmo klasike dabar vadinamą Valere Solanas, toli gražu nepuolant tiesiogiai vykdyti radikaliausių jos idėjų. Tai  įrodo vaikinų veikimas grupėje FeF;

3. FeF diskutuoja su moters samprata, kuri pateikiama filologijos fakulteto Studentų atstovybės organizuojamuose renginiuose, kai moterys tiesiog nudaiktinamos, o vyrai – fizikai priversti į jas žiūrėti tiesiog kaip į objektus, ne asmenybes. Po tokių renginių fizikai visą fakultetą pravardžiuoja „makštynu“ tarsi ypač vyriškos šilumos pasiilgusių merginų erdve. FeF supranta, kad tai viso labo juokeliai, tačiau kam leisti uzurpuoti fakultetą tik vienu įvaizdžiu, nors ir labai šmaikščiu, jei jų gali būti įvairių, kaip yra įvairių požiūrių į moteris apskritai.

Taigi po suplanuoto filologių šokio fizikams, fizikų dekano  ir filologijos fakulteto dėstytojos kalbų FeF grupės nariai, nešini minėta atributika, užlipo į sceną, norėdami išsakyti savo požiūrį į moteriškumą – paskaityti „Filologių manifestą“. Tačiau organizatoriai FeF‘ui mikrofono nedavė pagrįsdami tuo, kad akcija nebuvo suderinta su universiteto administracija. Nepaisant to, Feministinio Fronto aktyvistai, kurių dalis yra filologijos studentai, manė turį teisę pasisakyti FiDi proga, todėl bandė kalbėti be įgarsinimo. Susidomėję renginį stebintys fizikai ėmė šaukti: „mikrofoną! mikrofoną!“. Tačiau organizatoriai daugumos balso neklausė ir neleido FeF‘ui pasisakyti, nes jų manifestas neįėjo į suplanuotą programą. Po dar kelių mėginimų kalbėti be įgarsinimo buvo įjungta muzika ir paskelbta renginio pabaiga.

Skirstantis kitiems renginio dalyviams FeF grupė nuo scenos trauktis neskubėjo, nors renginio vedėja kvietė fizikus vaikinus „padėti feministėms rasti laiptus nuo scenos“. Renginys baigėsi staiga, nors FeF visai nenorėjo nieko gąsdinti ar trukdyti šou. FeF norėjo taikiai pasisakyti. Įdomu, ko išsigando studentų atstovybė, kad neleido to padaryti. FeF nariai noriai davė paskaityti manifestą vedėjai, jėga nesiveržė į sceną. Vedėja, nemandagiai išvadinusi FeF narius, nusprendė, kad tekstas netinkamas skaityti viešai šiame renginyje.

Tą patį manifestą FeF‘o nariai dalijo susirinkusiai publikai skrajučių pavidalu. Taip pat kaip simbolinis feminizmo „užkratas“ fakultete buvo žiūrovams klijuojami lapeliai su Veneros ženklu. Daugelis į akciją žiūrėjo susidomėję, tik keli – skeptiškai. Vėliau būrelis žiūrovų – fizikų ir ne vien fizikų –  priėjo prie FeF grupės ir draugiškai teiravosi ir diskutavo apie akciją.

FeF išėjimas į sceną buvo kažkas netikėta ir nauja sustabarėjusioje, nebesikeičiančioje, subiurokratėjusioje studentų erdvėje. Juk Lietuvos universitetuose taip trūksta drąsiai reiškiamo požiūrio, spontaniško, gyvo, gaivališko ir progresyvaus veiksmo, kuris, kaip matome, lengvai išgąsdina tuos, kurie mėgsta viską surikiuoti, sutvarkyti, kiekvieną smulkmeną žinoti iš anksto. Šia feministine akcija FeF grupė nori paskatinti filologes atskleisti tikruosius savo talentus, laisvą mintį išreikšti drąsiu veiksmu, atmesti primestus stereotipus ir ieškoti savo balso pasaulyje, mintimis ir veiksmais tą pasaulį keičiant ir išmokstant apsiginti nuo Dino Zauro, jei dar kada bandytų kėsintis. Nereikia bijoti eksperimento, improvizacijos, spontaniškumo. Spontaniškumas laimėjo ir filologijos fakultetas jau nebebus toks kaip anksčiau. Studentai turi imtis naujų veikimo ir saviraiškos formų ir akademinėje erdvėje žadinti minties ir veiksmo laisvę.[1] http://www.delfi.lt/news/daily/education/dinas-zauras-vel-lankys-filologes.d?id=30686143

[2] 1968 išleista V. Solanas knyga S.C.U.M. („Society For Cutting Up Men“)


feministinis.frontas@gmail.com

+37061617324

Žymos:

15 atsakymai to “Žodzio laisvė Lietuvoje – tyla, arba ko neleido pasakyt feministams (Netikėtas feminizmo proveržis „filologyne“)”

 1. Sidabrinis Ka Says:

  Palaikau ir stengsiuosi prisideti ateityje:)

 2. Viktorija Ruduo Says:

  Gražiosios filologės galėtų padaryti (pvz.) kartoninę dinozaurę ir suvisam išlydėti porelę atgal pas fizikus!

 3. Viktorija Ruduo Says:

  Patikslinimas: kartoninę Dino Izaurę.

 4. K. Says:

  Šaunuoliai studentai! Alternatyva išdėstyta tolerantiškai ir be pykčio. Politikams pasimokyt iš jūsų… Labai palaikau! 🙂

 5. dum dum Says:

  Šaunuoliai, kad yra mąstančių žmonių, galų gale!
  Kaip patekti į šią organizaciją?

 6. Feministinis frontas Says:

  dum dum, organizacija atvira visiems 🙂
  atsiųskite mums savo kontaktus adresu feministinis.frontas@gmail.com

 7. g. Says:

  Neturite ką veikti

 8. . Says:

  šiaip prajuokino pati situacija. daugiau tokių kurjozų ir gyventi bus linksmiau. aišku ta atstovybė kur nedavė pasisakyti ir dar negražiai išvadino tai visai neprotingi. gaila pati nebuvau ir nemačiau, sėkmės jums 🙂

 9. linaskranauskas Says:

  Respectas!

 10. benamis Says:

  Toks jausmas, jog esate nesusipratėliai – feminizmo užkratas, wtf?
  ir šiaip kokia idėja tokių manifestų?
  Jeigu esate patys akademinė bendrija, tai tikriausiai turėtumėte domėtis naujas dalykais, o ne remtis kažkokių pasenusių feminisčių rašliavomis.
  Apie filogogyną kaip makštyną, nepykite, bet girdžiu pirmą kartą iš jūsų lūpų.
  Niekas neverčia moters būti laisvo elgesio, taip pat niekas nedraudžia būti nepasiekiamai.

 11. Feministinis frontas Says:

  benami, nejaugi neperskaitėte teksto? 🙂
  kritikuojama fakulteto reprezentacija, kuri yra vienpusė. Moteris pati renkasi, kokia ji nori būti, bet kai esi fakulteto atstovė/atstovas, turi galvoti, ką darai 🙂

 12. benamis Says:

  Skaičiau skaičiau. Gi ir pravdoj dar kažkada teko skaityti.
  Manau, yra kritikuojama ne fakulteto reprezentacija, o graži tradicija.
  Ir ten įžvelgti seksistinius motyvus yra kvaila.
  Tada ir visos pasakos sekamos vaikams ir kiti dalykai susiję su moterimis formuoja iškreiptą vyrų ir moterų bendravimą, santykį vienas į kitą.
  Kad filologės sušoko šokį, tipo viliodamos, nu tai wtf? Tai jau visi bernai su stačiais pimpalais taip ir norėjo jas pakirkinti, taip?
  Ir prieš tai ar prieš ką čia toks protestas?

 13. Feministinis frontas Says:

  Manau, kad maišai šitą įvykį su tą pačią dieną pasirodžiusiu straipsniu apie tai, kad visa ta eisena seksistinė. Mūsu pozicija šiek tiek kitokia: eisena yra labai jėga ir aš įsivaizduoju, koks jiems (fizfakui) draivas būna su tuo savo Dinu Zauru eiti per visą miestą, bet ką jie pamato atėję prie centrinių? 42 metus iš eilės vis ta pati programa – besistaipančios filologės (bent profesionaliai šokti mokėtų, o ne tiesiog emtyvy prisižiūrėjusios mėgintų atkartoti). Nemanai, kad jiems patiems neįdomu? Apskritai po tokio pasirodymo, kokį jie pamato, tai jie labai adekvačiai sureaguoja, pradėdami filfaką vadinti makštynu. 🙂
  Be to, absoliučiai visuose studentiškuose renginiuose, kuriems reikia paruošti kokią nors programą, filologijos fakulteto programa visada būna tas nevėkšliškas “kurviškas“ šokis. Nei man, nei kitiems FeFiečiams netrukdo, kad kažkas kurviškai šoka, tačiau tegul šoka savo vardu (Kaip kokia nors Julija, Marija, Giedrė ar dar kas nors), bet ne kaip fakulteto atstovės. Na, noriu pasakyti, kad fakultetas negali būti reprezentuojamas visada vienaip – šiuo atveju kurviškai šokant. 🙂

 14. hm Says:

  galit susirinkti ir pasokti “vardu“ geriau. Bet geriau, turbut, nemokate.. Todel turite atstoves tokias, kokias turite ir jokie fizikai su ju FiDi cia ne prie ko. Beje, kazkur cia raste, kad esate popsa, bet cia pat pridedate, kad emtyvy stilius – fui, jame visas to pasitikimo sokio blogumas..Tai jau apsispreskite, ka norite pasakyti.

 15. Vytas Says:

  Sveiki, mieli kolegos VU studentai, galiu pastebėti, kad ne tik Vilniaus universitete yra toks požiūris. KMU studijuoja daugiau merginos, o KTU vaikinai, todėl net neoficialiame KTU himne yra kalbama apie KMU mergas. Bet vis dėlto tai ir FiDi laikau tradicija, kaip ir Užgavenes, nors niekas netiki, bet visi valgo blyną, net nežinodami kam. Ši tradicija pati iš savęs negimdo stereotipų, stereotiais yra apraizgytos dalyvių galvos, todėl šventės smerkimas ar panaikinimas neišspręstų problemos. Tik viešieji ryšiai, platus visuomenės informavimas gali padėti keisti žmonių mąstymą (pvz: karas keliuose). Labai džiaugiuosi jūsų judėjimu. Sėkmės jums.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: