Kovo 8 d. – be lyčių stereotipų!

Stiprios ir laisvos moterys (Asociacija LGL) ir anarchofeministinis judėjimas Feministinis Frontas kviečia šią kovo 8 d. būti kartu, pažymint šimtąją Tarptautinę  Moters dieną.

Dabartinė moters diena pradėta švęsti po to, kai 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesį moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje,  Švedijoje.

Šią dieną norime pažvelgti į situaciją Lietuvoje ir atkreipti dėmesį į egzistuojančias diskriminacines nuostatas. „Šiandien Moters diena žymi nebe judėjimą, o kažką panašaus į profesinę šventę: kaip ir viduramžiais, „moteris“ postsovietiniame pasaulyje dar dažnai reiškia socialinį statusą, luomą, užsiėmimą (socialinių vaidmenų sąrašas à la „teologas, valstietis, studentas, prekijas, aludaris, senjoras, moteris“ tada atrodė visiškai homogeniškas, nejuokingas), būdingą ir privalomą „joms visoms“, o ne tiesiog anatomines charakteristikas. Per „moterį“ jokia kita tapatybė nesimato (ir neturėtų matytis – pridurtų konservatoriai, mat vyras, jų manymu, gali būti daug kuo, o moteris – tik „moterimi“, ar bent jau pirmiausia „moterimi“)“, – teigia filosofė N.Vasiliauskaitė.

Šiandien Kovo 8-oji manifestuoja heteronormatyvumą, t.y. idėjas, praktikas, socialines normas, kurios padeda išlaikyti heteroseksualumą ir heteroseksualią kultūrą privilegijuotą, normalizuotą ir, blogiausia, natūralizuotą, neturinčią alternatyvos.

Heteronormatyvumas naikina  asmenybės unikalumą, išskirdamas „vyrą“ ir „moterį“ su aiškiomis lytims priskirtomis rolėmis, kurios jau nuo mažens mus „įpareigoja“ elgtis kaip pridera „berniukui“ ar „mergaitei“. Lyčių vaidmenų formavimas vyksta visur – pakanka įsijungti televiziją, atsiversti laikraštį ar užmesti akį į reklamą.  Lyčių binarinis konstravimas akivaizdus: „moteris“ – tai vaiko prižiūrėtoja, namų šeimininkė, tvarkinga, tyli, jautri, nuolanki, iracionali ir pan.; „vyras“ – tai vadovas, pinigų „kalikas“, geras matematikas, atletiškas, netvarkingas, triukšmingas, nereiškiantis emocijų, agresyvus.

Tai yra lyčių stereotipai, taigi ir heteronormatyvumas, kuriuo siekiama apriboti asmenybes, t.y. nurodyti, koks ar kokia turi būti, ką privalai mylėti, kokios karjeros ne/siekti. Tačiau juk asmenybės ypatumus ir kiekvieno mūsų unikalumą lemia ne biologija, o mes patys!

Šią kovo 8 d. kviečiame susimąstyti, kam mums reikalingos ir ar reikalingos socialiai sukonstruotos lytys, tokia lytiškumo samprata, kuri cenzūruoja, riboja ne tik mus, bet ir mūsų vaikus, kuri nepalieka galimybės pažinti ir realizuoti save, augti, tobulėti, skatina panieką, nepagarbą, diskriminaciją.

Sakome ne heteronormoms ir „natūraliai lyčių tvarkai“ – būkime savimi,  būkime atviri įvairovei, individualumui, gerbkime kiekvieną asmenį, nepaisant lyties, lytinės orientacijos, amžiaus, negalios, rasinės ar etninės priklausomybės. Gyvenkime be stereotipų, išsilaisvinkime iš normų!

Renginiai:

Akcija socialiniame tinkle “Facebook“: „Esu laisva (-s) kurti save”: visą kovo 8 dieną  raginame visas (-us) pakeisti savo profilio nuotrauką, į „kitokias“ lytis, į queer gender, skelbti stereotipus neigiančias ir heteronormoms prieštaraujančias frazes, šią problematiką nagrinėjančius tekstus, straipsnius, dainas. Dalinkimės ir komentuokime!

Kūrybinės dirbtuvėsPerdirbkime heteronormas!”, 18 val., LGBT centras Jakšto g. 22-15;

Vilniaus miestas be lyties stereotipų, 20 val.  renkamės LGBT centre Jakšto g. 22-15;  Nesuvaržyto (normatyvumu) baro rinkimai.  Alus tiesiog iš bokalų (ne moteriškų ir ne vyriškų. Aprangos kodas: būk, kas esi, o ne kas privalai būti.

Renginys Facebook’e.

2 atsakymai to “Kovo 8 d. – be lyčių stereotipų!”

  1. Zaneta Says:

    dovanos kovo 8 proga man būna pačios brangiausios širdžiai,kad ir kokios bebūtų :))

  2. Roberta Says:

    Žiauriai fainas straipsnis, ar dar būna tokių susiėjimų ?:)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: