FeF reportažas iš FiDi: „Fizikai – jėga, filologės – pramoga“?

VU pavasaris prasideda Fidi švente, kai nuo Fizikos fakulteto saulėtekyje procesija su Dinu Zauru per visą miestą iki VU centrinių rūmų keliauja pas filologes. Juk dinozauras suvalgęs vieną iš šių mergelių ir kiekvieną pavasarį tradiciškai atsiprašo. Ši šventė yra tapusi „akademine“ lyčių stereotipų manifestacija, kuomet  nuostata, kam yra tinkama moteris, kam – vyras, pasireiškia per formuojamą vaizdinį, kad filologija tai „moteriškas“ mokslas („filologynas“ vadinamas makštynu), o fizika – „vyriškas“. Čia taip pat į pagalbą ateina   dinozauras, kaip seksualinės galios simbolis, stiprus Vakarų kultūros vaizdinys, šalia kurio būtina nekalta mergelė, kuri baigia savo dienas pasyviai suryjama (seksualiai suvartojama). 2010 metais šūkiai „fizika –  jėga, filologės-pramoga“ bei „ko laukiat, iškart duokit“-buvo iškalbingi Fidi tradicijų įprasmintojai.

Anų metų pavasarį Feministinis Frontas (FeF) surengė akciją pasipriešinti šiai seksizmo sklaidai, prisidengiant „Fidi tradicijom“. Akcija buvo sutikta priešiškai, iš konkrečių organizatorių net agresyviai, susilaukta grasinimų ir necenzūrinių žodžių akcijos dalyvių adresu, neduota laisvai išsakyti akcijos tikslų bei priežasčių.

Šiais, 2011-aisiais, seksistinių šūkių nesigirdėjo, filologės atviro seksualizuoto pasirodymo nesurengė, iš Filologijos dekano pasigirdo net: „filologija – jėga, fizikai – tik pramoga“,  tačiau tradicija akademinę studentų šventę paversti heteronormatyvia, lyčių stereotipus įtvirtinančia „švente“ gyvuoja iki šiol. Tai patvirtino ir kalbintų šventės dalyvių bei stebėtojų mintys: minėtuose praeitų metų seksistiniuose šūkiuose nematę „nieko blogo“ ir „vertinę teigiamai“ ar bent jau „nesusimąstę“ apie šūkių prasmę, teigę, kad kiekvienoje veikloje reikia „pramogos“, o jei ta pramoga „filologė“, tai „irgi labai gerai“ ir kol ši (fidi lyčių pasiskirstymo) tradicija gyva ir eina iš visuomenės nuostatų, ją nutraukti „negražu būtų“..

 

Feministinis.Frontas@gmail.com

+37061617324

 

17 atsakymai to “FeF reportažas iš FiDi: „Fizikai – jėga, filologės – pramoga“?”

 1. bedarbis Says:

  O tai kaip jus norit, kad FiDi atrodytu? Seksizmo gi nepanaikinsi tol, kol egzistuos grozis arba kitaip tariant seksualumas. O seksualumas yra pernelyg pamatinis dalykas, kad ji galetu feministes sugriaut (bent jau as tai netikiu, kad taip gali buti), i moteris vyrai visada ziurejo, kaip i potencialius sekso objektus ir visada ziures. Nes tiesiog taip yra. Cia negalima nurodyti i morale, kad taip negrazu sakyti ar pan. nes cia ne morales reikalas. Gal tie sukiai kam nors ir gali atrodyti izeidus, bet ar nuo to FiDi pasidaro blogio svente?

 2. Kristina Says:

  Panašu, kad feministiniam frontui derėtų kreiptis pagalbos į filologijos fakulteto studentus taisant reportažo gramatines ir logines klaidas.

 3. ;DDD Says:

  ;D Turbūt visus metus laukė šitos šventės, kad tik išeitų geresnis straipsnis ;D Per giliai kapstosi su labai paviršutinėm mintim ;] Ateikit, padarykit FIDI ir suprasit viską, pakalbėti visi moka 🙂

 4. fizikas Says:

  Šių metų filologių pasirodymas buvo neutralus, t. y. geriau nei buvo 🙂 Tai ačiū, jeigu čia Jūsų nuopelnas. Galėtų aišku būti dar dar geriau, kad tas šūkis straipsnio pavadinime išties atitiktų realybę :).

  O “pramoga“ yra abstrakti sąvoka, kurią kiekvienas supranta pagal savo sugedimą. Man, pvz., būtų pramoga atėjus iki filolfakulteto išgirsti filologės eilėraštį (nors gal ten nieko ir nesuprasčiau) ar kažką šiaip kūrybingesnio negu populiarių dainų koveriai.

  • filologe-fefo priesas Says:

   Fizike mielas,
   suprantu, kad jus atejes tikites isvysti grandiozini sou, bet patikek, ta fidi filologems ant tiek nusispjaut, kad apie ta pasirodyma pradedama galvot maximum pries savaite ir paruosiamas jis per 2-3 dienas. Himnu fidi kurt nezadam, dziaukites, kad isvis kazka darom. Jei nepatinka – apsukit savo drakona ir keliaukit pas medikes.
   Ir isvis, jei jau atvaziuojat atsiprasyt, tai ne jus mums pasirodymus daryt turetumet?

   • filologe :) Says:

    hey kolege 😀 tai tau fizikas ir sako kad maloniau butu isgirsti koki nors nepamirstama eilerasti o ne pigu sou 😀 nereikia cia stumti vieni ant kitu, baisu … 😀

 5. Johnsonas Says:

  Feminologėms vienas palinkėjimas – “Get Laid, once in a while!“

 6. digadigadoo Says:

  kai kurie žmonės neturi humoro jausmo…

 7. Saulė Says:

  Koks ribotas jūsų požiūris. Užkliuvo FiDi, nes ten, mat, seksizmo viršūnė.
  Tai kodėl tuomet neužkliūna jums mifo MiDi “Šou tik merginoms“, kur vaikinai šoka merginoms, o jos paskui dalyvauja aukcione ir bando laimėt jų numeriukus.
  Arba komunikacijos fakulteto “Feel the heat“, kur kasmet – vis iškalbingesni pavadinimai ir temos – “Pasilaižom?“, “Fetišas“ ir t.t., kur ne paprastus šokius, kaip filologės, demonstruoja, o ir striptizą vieni kitiems rodo. Citata: “Gal todėl, kad vyriški ir moteriški fetišai turi šiokių tokių skirtumų, KF SA narių pasirodymai buvo du. Pirma, moteriškoji pusė, kuri pademonstravo savo patrauklią išvaizdą ir viliojančius judesius. Antrieji – vyrai, nepagailėję nei humoro, nei viliojimo striptizu.“
  Taip kad jei kovojat su seksizmu, tai matykit toliau savo kiemo ir nenukreipkit visos neapykantos tik į filologes, nes jų pasirodymai, lyginant su kituose fakultetuose vykstančiais, tik gėlytės. Ir tikrai, pastaruosius ketverius metus jokio seksualumo ar vilionių aš juose nemačiau…

 8. mumukė Says:

  Vaikiškas tas Jūsų feministinis frontas. Tarsi pasaulyje nebūtų daugiau moteriškų bėdų, nei filologės. Manau šio “fronto“ lyderėm, pačiom pirma reikia būti moterimis ir įgyti daugiau išminties, kad suvoktumėte moters problemas Lietuvoje, Vakarų pasaulyje, Rytuose ir Arabijoje, Afrikoje… (kur mergaitėm išpjauna klitorius, “prasikaltusias“ moteris užmėto akmenimis, nupjauna nosis, ausis… Kinijoje nesveikai daugiau berniukų, nes mergaitės užmušamos gimusios arba padaromas abortas, sužinojus lytį. O jos net nežino, kad gali gyventi kitaip. Kad gebėtų skaityti ir rašyti. Arba, kad galėtų gyventi nemušama ir neužkaltais langais. Kad nereikėtų prapjauti makšties kas kartą gimdant. O gimdo arabės ir dešimt ir dvylika…

  O čia, tik pagalvokit, seksistiniai šūkiai užkliuvo. Išsilavinusios miestų moterys turi pakankamai laisvės pasirinkti būti višta, ar ja nebūti. Būti kūrva ir valkiotis po vokiečių gatve pusgirtė per savo kūrviško atspalvio mergvakarį, ar nesivalkioti. Tekėti ar netekėti. Gimdyti ar negimdyti. Būti kekše ar vienuole.

  Tad linkiu gerb. “fronto“ lyderėm išaugti iš kūdakuojančių vištelių amžiaus ir pažvelgti į moterį ir jos problemas iš esmės. Mažiau kūdakuoti, o daugiau šviestis ir šviesti, ten kur reikia, o ne ten kur tiek laisvių. Feminizmas tai ne tik protestėliai. Feminizmas tai švietimasis, švietimas, savęs pažinimas ir neigiamų reiškinių prevencija.

  Linkiu sėkmės ir prašau neįsižeisti už mano žodžius.

 9. fizikas Says:

  As tai nesuprantu ko jus siekiat savo tokiom, graziai tariant, nelabai protingom akcijom? Vyras yra vyras, moteris yra moteris, taip jau yra, kad lytys yra skirtingos, netgi neskirstant pagal lytis, kiekvienas zmogus yra skirtingas. Tuo labiau, renginys juk neprivalomas, niekas nevercia eit ir ziuret. Man, asmeniskai, feministinis judejimas atrodo kvailai – as nesuprantu ko jus norit ir kodel primetinejat savo nuomone kitiems? Dauguma mano pazistamu merginu bei moteru i tai ziuri lygiai taip pat kaip as. Taciau kiekvienas turi teise galvot kaip jis nori, bet , prasau, neprimetinekit savo tiesu kitiems. Minetam renginy dalyvavau ir tikrai juokingai atrode, kai ant pakylos nei is sio nei is to uzlipo merginos su kazkokiais plakatais, ar jus ten kas nors kviete? Nepatinka – tai neikit, bet ne vistiek reikia kistis ir gadint kitiem nuotaika, cia pasireiskia liguista neapykanta vyrams (nezinia kodel).

 10. filologe :) Says:

  wtf ? 😀 kas cia per bardakas su tom feministem ??? :DDD lol 😀 lb linksma ta svente fidi :))) kiek pazystu fiziku lb awesome vaikinai :)) niekada neteko girdeti is ju nieko panasaus :)) so chill out merginos 😀 nereikia buti tokiom prieshishkom 😉

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: